درباره باتری

هرآنچه باید درباره باتری آسانسور بدانید

عوامل متعدد و متنوعی در قیمت باتری آسانسور تاثیرگذار است

بیایید پیش از آن که به معرفی باتری آسانسور و بررسی ویژگی های آن بپردازیم، تصور کنیم که برق قطع شده و داخل آسانسور گیر کرده‌ایم. بی شک این موضوع تجربه ناخوشایندی است که حتی فکر آن تن ما را به لرزه در می آورد. اگرچه از طریق تماس با متخصصین این حوزه یا آتش نشانس می‌توانید بعد از مدتی از این دردسر نجات پیدا کنید، اما طولانی بودن این پروسه خود عاملی است که استرس فرد را چندین برابر کرده و خاطر او را آزرده می‌کند.

خوشبختانه آسانسورهای امروزی که استفاده از آن‌ها بسیار رواج پیدا کرده است، به امکاناتی پرکاربرد همچون باتری مجهز هستند. این موضوع سبب شده است که افراد با خیال راحت و بدون ترس از گیر افتادن داخل آسانسور از این وسیله برای جا به جایی میان طبقات استفاده کنند. لازم به ذکر است که این تجهیزات کاملا استاندارد هستند. از همین رو نجات شما از دردسر پیش آمده حتمی است. بدون آن که حضور افراد متخصص الزامی باشد!

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

آشنایی با باتری آسانسور

اگر ساختمان شما مجهز به آسانسور باشد، حتما می‌دانید که با قطع شدن برق؛ کابین آسانسور در هر طبقه‌ای که باشد، متوقف می‌شود. گاهی نیز کابین در فاصله میان طبقات از حرکت باز می‌ایستد. به هر حال این شرایط برای افرادی که داخل کابین هستند، بسیار دلهره آور خواهد بود. ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. زیرا باید چاره‌ای اساسی برای نجات افراد داخل کابین از این شرایط اندیشیده شود.

آسانسورهای خانگی که هیدرولیکی هستند، ترمزهایی الکترومغناطیسی دارند. گفتنی است که این ترمزها توسط سیم پیچ الکتریکی باز نگه داشته می‌شوند. زمانی که برق قطع می‌شود ، سیم پیچ مذکور جدا شده و بدین ترتیب ترمز بلافاصله زمینه متوقف سازی آسانسور را فراهم می‌شود. هنگامی‌که آسانسور به طور کامل متوقف می‌شود، باتری آسانسور عملیات خود را آغاز می‌کند.

با شروع عملیات باتری آسانسور برق در کمتر از سی ثانیه به مدار راه پیدا می‌کند. بدین ترتیب آسانسور تا نزدیک‌ترین طبقه ممکن حرکت کرده، در آن طبقه متوقف شده و در آن باز می‌شود تا افراد از داخل کابین بیرون بیایند.

جالب است بدانید که برق راه یافته به مدار، علاوه بر این که موجب حرکت آسانسور تا نزدیک ترین طبقه را فراهم می‌سازد، کلیه سیستم‌های ایمنی آسانسور همچون روشنایی، سیستم اعلام حریق و تخلیه دود را نیز فعال می‌کند. بنابراین با وجود باتری آسانسور تامین ایمنی برای تمام افرادی که در آسانسور هستند، حتمی است.

تصویر باتری آسانسور

باتری آسانسور جلوی سقوط را می‌گیرد

به گفته کارشناسان هشتاد درصد آسانسورهای امروزی از سیستم باتری اضطراری بهره مند هستند. بهره گیری از باتری آسانسور به ویژه در آسانسورهایی که در محیط های پر رفت و آمد همچون بیمارستان ها، هتل ها، ساختمان‌های مسکونی و… به کار گرفته می‌شوند، الزامی است. زیرا در این مکان‌ها به جهت نوسان شدید برق و تامین امنیت مسافران به باتری آسانسور نیاز دارند؛ در غیر اینصورت ممکن است مسافران به دردسر می‌افتند.

یکی دیگر از نکاتی که لازم است در رابطه با باتری آسانسورها بدانید، عوامل موثر در انتخاب باتری آسانسور است. آیا می دانید که چه فاکتورهایی در انتخاب این باتری ها دخیل هستند؟

عوامل تاثیرگذار بر انتخاب باتری آسانسور

از جمله مهم ترین عوامل اثرگذار بر انتخاب باتری آسانسور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوع آسانسور: آسانسور برای محل مسکونی، تجاری، هیدرولیکی یا کششی نصب شده
  • تناوب قطع برق
  • نوع موتور
  • ظرفیت آسانسور
  • ولتاژ و جریان برق

ویژگی‌های باتری آسانسور

عمر باتری آسانسور

باتری آسانسور اغلب بین یک تا دو سال ماندگاری دارند. نکته جالبی که در این زمینه وجود دارد، این است که کارایی و عملکرد درست این باتری‌ها در گرو بررسی هر روزه آن‌ها است. ضمنا این باتری‌ها نیازمند بررسی‌های ماهیانه توسط متخصصان این حوزه هستند. عدم توجه به این موضوع می‌تواند دردسرساز شود.

سرویس و تست سلامت باتری آسانسور

در سرویس های ماهیانه برق آسانسور را زمانی که آسانسور خالی در حال حرکت است، به یک باره قطع می‌کنند و بدین صورت از سلامت و کارایی باتری آسانسور مطمئن می‌شوند.

عوامل تاثیرگذار در عمر باتری آسانسور

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در افزایش طول عمر و ماندگاری این دسته از باتری‌ها نحوه شارژ و دشارژ آن هاست.

باتری های آسانسور ups

تفاوت آسانسور چند کابینه و معمولی چیست؟

لازم است بدانید که باتری آسانسورهای چند کابینه با باتری آسانسورهای معمولی تفاوت‌های چشمگیری دارد.

  • آسانسورهای چند کابینه را عمدتا در محیط‌های پر رفت و آمد نظیر بیمارستان‌ها، هتل‌ها و… مورد استفاده قرار می‌دهند.
  • در ساختار آسانسورهای چند کابینه از ژنراتورهای دارای توان و ظرفیت بالا استفاده می‌کنند.
  • یکی دیگر از تفاوت‌های بارز میان آسانسورهای چند کابینه با آسانسورهای معمولی این است که در زمان قطع برق، باتری آسانسورهای چند کابینه فعال شده و زمینه حرکت کابین به سمت لابی فراهم می‌شود. زمانی که کابین به لابی می‌رسد، درب آسانسور باز شده و مسافران می‌توانند خارج می‌کند.

قیمت باتری آسانسور

عوامل متعدد و متنوعی قیمت باتری آسانسور را تحت تاثیر قرار می‌دهند که از جمله آنها می‌توان به مواردی مثل این که باتری چند ولتی و چند آمپری است، ساخت کدام کشور و کدام شرکت است، برای استفاده در آسانسورهای چند کابینه مناسب است یا معمولی و…  اشاره کرد. لین موارد می‌تواند قیمت باتری آسانسور را به شدت بالا یا پایین ببرند.

خرید باتری آسانسور

خرید باتری آسانسور از آن دسته خریدهایی است که نیاز به تحقیق و جستجو دارد. اگر به دنبال یک مرکز معتبر فروش باتری آسانسور هستید، اما تا به حال موفق به یافت آن نشده اید، ما خرید از فروشگاه اینترنتی دیجی باتری را به شما پیشنهاد می‌دهیم. می‌توانید با شماره 02133900850 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان همکاران برای خرید باتری آسانسور اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *